Programowanie języka w oparciu o naturalne wychowanie językowe
Tworzenie zajęć z zastosowaniem metody narracji i dialogu (DiN)w terapii oraz profilaktyce logopedycznej
Prowadzący:Dorota Szubstarska - doświadczony surdologopeda, wykładowca akademicki, kierownik Specjalistycznego Ośrodka PZG w Gdańsku, autorka metody dialogu i narracji (DiN) oraz pomocy dydaktycznych wydanych we współpracy z wyd. Harmonia
Barbara Bednarska - filolog, doświadczony logopeda ze specjalnościami w dziedzinie surdologopedii, neurologopedii oraz wczesnej interwencji logopedycznej, wykładowca akademicki, autorka metody dialogu i narracji (DiN)
Czas trwania szkolenia:Liczba godzin dydaktycznych: 6h
Ilość uczestników:maksymalnie 25 osób
Kontakt: Dorota Szubstarska
e-mail: dorota.szubstarska@fundacjafonia.pl
tel. 516-178-134
Barbara Bednarska
tel. 508-204-259

Programowanie języka w oparciu o naturalne wychowanie językowe

Zastosowanie metody narracji i dialogu w terapii i profilaktyce logopedycznej

Czas trwania: 6 godzin dydaktycznych

Odbiorcy: logopedzi, pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele wychowania przedszkolnego

Liczba uczestników: max. 25 osób

Szkolenie oparte o materiały sygnowane znakiem Świat opowiadany - wydane przez Wydawnictwo HARMONIA. Materiały stanowią spójny program wychowania językowego zawierający bogaty materiał poznawczy i językowy. Pozwala on na programowanie językowe w terapii dziecka z zaburzonym rozwojem mowy (dzieci z o.r.m., afazją, SLI, wadą słuchu, niepełnosprawnością intelektualną). Przydatny również w profilaktyce i wspomaganiu rozwoju mowy dzieci z prawidłowym rozwojem.

Program szkolenia:

1. Część teoretyczna:
    1. Pojęcie wychowania językowego
    2. Naturalne mechanizmy akwizycji języka macierzyńskiego
    3. Znaczenie zabawy i uczestnictwa w codziennym życiu - terapeutyczne inspiracje.
  2. Część praktyczna:
    1. Prezentacja metody narracji i dialogu oraz pomocy dydaktycznych sygnowanych znakiem Świata Opowiadanego
    2. Uproszczona narracja - zasady doboru treściowego opowieści.
    3. Wykorzystanie działań ze słowami i planszami - kreowanie sytuacji i czynności.
    4. Konstruowanie ćwiczeń tematycznych - warsztaty.
    5. Analiza językowa - minimalizacja i poszerzanie zasobów leksykalno-składniowych w zależności od potrzeb dziecka i celów dydaktycznych

Uczestnicy warsztatów otrzymają materiały szkoleniowe oraz certyfikaty uczestnictwa.

O prowadzących szkolenie

Obie prowadzące od 1990 r. związane zawodowo ze Specjalistycznym Ośrodkiem Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu Polskiego Związku Głuchych w Gdańsku przy ul. Głogowskiej; prowadzą wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia praktyczne ze studentami kierunków pedagogicznych oraz studiów logopedycznych na Uniwersytecie Gdańskim oraz innych trójmiejskich uczelniach wyższych, członkinie Zarządu Pomorskiego Oddziału PTL, prowadzą szkolenia i warsztaty, dzielą doświadczeniem na ogólnopolskich konferencjach i spotkaniach. Autorki publikacji związanych z tematyką zawodową.

mgr Dorota Szubstarska - absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego (filolog z wykształcenia i zamiłowania), doświadczony surdologopeda, od 2003 r. kieruje gdańskim Ośrodkiem PZG, twórczyni metody narracji i dialogu, autorka serii pomocy dydaktycznych Świat Opowiadany oraz Słowa w akcji (wyd. Harmonia)

mgr Barbara Bednarska - absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, doświadczony logopeda ze specjalnościami: surdologopedia, neurologopedia, wczesna interwencja logopedyczna; współtwórczyni metody narracji i dialogu; współautorka poradników dla rodziców dzieci z wadą słuchu (dostępnych na stronie www.osrodekpzg.pl) pasjonuje się szeroko rozumianą komunikacją oraz językiem migowym, który zna i stosuje w środowisku osób Głuchych